Results of XC Race #4 of 2009 TRL XC Series
Klock Blueberry Farm. Portland OR
October 31st 2009

[Individual Results] [Team Results]
[Back to TRL XC Website]

Email jacobmbuckmaster@gmail.com with any questions or concerns. Please include your bib number.

Individual Results
PLACE BIB NO NAME TIME PACE SEX AGE SEX PLACE CAT PLACE TEAM INTRA TEAM
1 68 KIRBY DAVIS 18:39.7 06:13.2 M 25 1 / 58 1 / 29 BAC  
2 69 AHRLIN BAUMAN 18:42.1 06:14.0 M 36 2 / 58 2 / 29 BAC  
3 70 JON MARCUS 19:18.9 06:26.3 M 26 3 / 58 3 / 29 BAC  
4 27 AARON COE 19:36.4 06:32.1 M 26 4 / 58 4 / 29 TRL EST
5 26 KEVIN CAVE 19:45.9 06:35.3 M 29 5 / 58 5 / 29 TRL  
6 62 DEKE VINGE 19:58.4 06:39.5 M 27 6 / 58 6 / 29    
7 41 TORREY LINDBO 20:00.8 06:40.3 M 37 7 / 58 7 / 29 TRL EST
8 80 ALEX DOMINGURE MONDES 20:17.2 06:45.7 M 25 8 / 58 8 / 29    
9 72 DEVIN HUSEBY 20:18.3 06:46.1 M 27 9 / 58 9 / 29    
10 23 RICHARD BOLT 20:22.6 06:47.5 M 39 10 / 58 10 / 29 TRL WAMR
11 60 ANDREW SCHAP 20:30.5 06:50.2 M 29 11 / 58 11 / 29    
12 64 TREVOR COOLIDGE 20:54.6 06:58.2 M 26 12 / 58 12 / 29 TRL  
13 66 JOE DUDMAN 20:59.5 06:59.9 M 45 13 / 58 1 / 29 TRL-MASTER EST
14 31 PATRICK FEAR  21:19.2 07:06.4 M 34 14 / 58 13 / 29 TRL WAMR
15 48 SCOTT SCHMITTEL 21:22.1 07:07.4 M 42 15 / 58 2 / 29 NAC  
16 79 JOHN GILL 21:25.4 07:08.5 M 42 16 / 58 3 / 29 BAC  
17 77 KEVIN COOPER 21:32.4 07:10.8 M 37 17 / 58 14 / 29 TRL  
18 71 DAN SHEIL 21:37.5 07:12.5 M 36 18 / 58 15 / 29 NAC  
19 46 RICK RAPAPORT 21:42.7 07:14.2 M 43 19 / 58 4 / 29 TRL - MASTER  
20 49 RICHARD SHANNON 21:55.6 07:18.5 M 32 20 / 58 16 / 29 NAC  
21 24 ALEX BROWN 21:56.8 07:18.9 M 32 21 / 58 17 / 29 TRL  
22 92 RANDY GOOVE 22:30.5 07:30.2 M 47 22 / 58 5 / 29 TRL  
23 52 MATT THOMAS 22:38.5 07:32.8 M 39 23 / 58 18 / 29 TRL EST
24 30 ED DEETS 22:41.4 07:33.8 M 49 24 / 58 6 / 29 NAC  
25 56 TROY WALLIN 22:43.4 07:34.5 M 39 25 / 58 19 / 29 NAC  
26 63 BRANDON WEDAM 22:47.3 07:35.8 M 21 26 / 58 20 / 29    
27 67 ANDRIS ROZE 22:58.1 07:39.4 M 26 27 / 58 21 / 29 TRL-MASTER  
28 21 TROY BANKER 23:26.8 07:48.9 M 33 28 / 58 22 / 29    
29 39 RICK LA GREIDE 23:45.7 07:55.2 M 49 29 / 58 7 / 29    
30 98 FRANK MURGEAN 24:12.8 08:04.3 M 48 30 / 58 8 / 29    
31 76 HEATHER POLA 24:23.1 08:07.7 F 36 1 / 18 1 / 14 TEAM ATHENA  
32 45 RICHARD PUNCHES 24:32.2 08:10.7 M 50 31 / 58 9 / 29 BAC  
33 37 JEFF HOLLISTER 24:45.2 08:15.1 M 51 32 / 58 10 / 29 ORRC  
34 86 CASSI SCALLON 25:01.2 08:20.4 F 27 2 / 18 2 / 14 TRL  
35 82 DAN LARSON 25:15.2 08:25.1 M 40 33 / 58 11 / 29 HALF FAST VELO  
36 33 BRAD GLENN 25:32.5 08:30.8 M 32 34 / 58 23 / 29 TRL  
37 88 MALCOLM COSTELLO 25:40.7 08:33.6 M 50 35 / 58 12 / 29 VERTICALLY CHALLENGED  
38 81 LAURA DEVINE 26:01.7 08:40.6 F 27 3 / 18 3 / 14 TEAM ATHENA  
39 78 ANGELA LINDBO 26:04.8 08:41.6 F 39 4 / 18 4 / 14 TRL  
40 42 ANTHONY MCCRAY 26:05.9 08:42.0 M 32 36 / 58 24 / 29    
41 9 JOANNA HARPER 26:12.8 08:44.3 F 52 5 / 18 1 / 4 TRL - MASTER EST
42 51 CARLTON STEELE 26:16.6 08:45.5 M 43 37 / 58 13 / 29    
43 6 MANDY GIBLIN 26:19.6 08:46.6 F 35 6 / 18 5 / 14 TRL  
44 65 MARKIEMO 26:24.7 08:48.2 M 59 38 / 58 14 / 29 TRL-MASTER  
45 29 PETE DANKO 26:28.0 08:49.3 M 46 39 / 58 15 / 29    
46 55 WALTER VINES 26:37.4 08:52.5 M 51 40 / 58 16 / 29 TRL - MASTER  
47 57 BRIAN WRIGHT 26:44.8 08:54.9 M 40 41 / 58 17 / 29    
48 38 CHRIS JENSEN 26:49.8 08:56.6 M 49 42 / 58 18 / 29 TRL - MASTER  
49 61 KRISTA ODELL 26:54.3 08:58.1 F 28 7 / 18 6 / 14 TEAM ATHENA  
50 95 JIM COPPA 27:18.8 09:06.3 M 45 43 / 58 19 / 29 VERTICALLY CHALLENGED  
51 13 MEGAN MURRAY 27:42.8 09:14.3 F 28 8 / 18 7 / 14    
52 58 JONATHAN WILSON 27:48.4 09:16.1 M 40 44 / 58 20 / 29 TRL  
53 40 JOHN LETTS 27:52.9 09:17.6 M 57 45 / 58 21 / 29    
54 73 IMRAN AHMAD 28:22.3 09:27.4 M 27 46 / 58 25 / 29    
55 15 CAROLINE SYKES 28:27.6 09:29.2 F 28 9 / 18 8 / 14    
56 91 ARON STEPHENS 28:29.3 09:29.8 F 28 10 / 18 9 / 14 HAPPY HALLOWEEN!  
57 18 SILKE VANDERZANDEN 29:01.4 09:40.5 F 38 11 / 18 10 / 14    
58 34 ANDY GRIBIONKIN 29:42.7 09:54.2 M 47 47 / 58 22 / 29 TRL - MASTER  
59 28 PATRICK CROSS 30:02.0 10:00.7 M 60 48 / 58 23 / 29 BAC  
60 50 GARRET SMITH 30:17.5 10:05.8 M 41 49 / 58 24 / 29 TRL WAMR
61 83 JESSICA DOBEK 30:27.7 10:09.2 F 30 12 / 18 11 / 14 TEAM ATHENA  
62 19 GARY ADAMS 30:45.0 10:15.0 M 61 50 / 58 25 / 29 TRL - MASTER  
63 75 NIEL POWELL 30:58.1 10:19.4 M 39 51 / 58 26 / 29    
64 74 KEVIN EDWARDS 31:26.8 10:28.9 M 52 52 / 58 26 / 29 TRL  
65 84 BADASS 31:57.9 10:39.3 M 54 53 / 58 27 / 29 TRL  
66 10 JULIE JACOBSON 32:11.5 10:43.8 F 45 13 / 18 2 / 4 TRL - MASTER WAMR
67 96 MARIANNE BRAUASTEIN 32:48.0 10:56.0 F 44 14 / 18 3 / 4 VERTICALLY CHALLENGED  
68 35 KIM HANSEN 33:24.3 11:08.1 F 13 15 / 18 12 / 14 TRL  EST
69 111 MISSING TAG 34:42.0 11:34.0   100 1 / 549 1 / 1    
70 97 JEFF BRAUNSTEIIN 35:25.0 11:48.3 M 50 54 / 58 28 / 29 VERTICALLY CHALLENGED  
71 99 ABE AL-KHALASI 35:25.5 11:48.5 M 38 55 / 58 27 / 29    
72 59 COURTNEY MCGILL 35:25.6 11:48.5 F 14 16 / 18 13 / 14    
73 85 GINA WILLIAMS 35:29.6 11:49.9 F 41 17 / 18 4 / 4 TRL  
74 94 CHRIS PARRISH 43:46.2 14:35.4 M 38 56 / 58 28 / 29    
75 93 KARLA PARRISH 43:46.5 14:35.5 M 42 57 / 58 29 / 29    
76 89 RICHARD ATWOOD 47:16.4 15:45.5 M 24 58 / 58 29 / 29 TRL WAMR
77 90 MERCEDES ATWOOD 47:16.8 15:45.6 F 32 18 / 18 14 / 14 TRL WAMR

Team Results
Men's Open
PLACETEAMSCORE
1Bowerman Athletic Club22
2Team Red Lizard26
3NAC77

Men's Masters
PLACETEAMSCORE
1Team Red Lizard103
2Vertically ChallengedIncomplete

* There were no complete Women's Open teams.

Women's Open
PLACETEAMSCORE
1Team Red Lizard157
2Team Athena179

TRL Intraclub Team Results
Mixed (Top 4 Men; Top 2 Women)
PLACETEAMSCORE
1Eastside156
2WAMR306