Results of XC Race #2 of 2010 TRL XC Series
Fernhill Park. Portland OR
October 16th 2010

[Individual Results] [Team Results]
[Back to TRL XC Website]

Email jacob@redlizardrunning.com with any questions or concerns. Please include your bib number.

Individual Results
Place Time Bib Name Age Gender AG Gen Pl AG Pl Team Notes
1 0:15:27 94 CHRIS MCISAAC 22 M M20 1 1 BAC 1st Overall Male
2 0:15:35 9 KEVIN CAVE 30 M M30 2 1 NAC 2nd Overall Male
3 0:15:49 8 ALEX CAMERON 28 M M20 3 2 BAC 3rd Overall Male
4 0:16:03 97 BRANDON WORKMAN 32 M M30 4 2 BAC
5 0:16:06 41 BRET KIMPLE 41 M M40 5 1 BAC MASTERS 1st Master Male
6 0:16:07 44 AARON LADD 27 M M20 6 3 TEAM RED LIZARD
7 0:16:08 124 PATRICK CONWAY 33 M M30 7 3
8 0:16:09 128 OSCAR BAUMAN  37 M M30 8 4 BAC
9 0:16:13 22 DAVID FRANK 48 M M40 9 2 BAC MASTERS 2nd Master Male
10 0:16:17 127 AHRLIN BAUMAN 37 M M30 10 5 BAC
11 0:16:19 40 CHAD KILIAN 29 M M20 11 4 TEAM RED LIZARD
12 0:16:24 99 CHRIS SHEAFFER 26 M M20 12 5 RUN PORTLAND
13 0:16:28 64 ALAN ROZENDAAL 40 M M40 13 3 BAC MASTERS 3rd Master Male
14 0:16:30 98 JASON EFFMANN 34 M M30 14 6 BAC
15 0:16:31 23 JOHN GILL 43 M M40 15 4 BAC
16 0:16:36 100 DUTCH YERTON 25 M M20 16 6 NAC
17 0:16:37 96 ALEX DOMINGUEZ 26 M M20 17 7
18 0:16:40 81 DEREK WAXMAN 38 M M30 18 7 NAC
19 0:16:43 30 ERIC HARTMANN 42 M M40 19 5 BAC MASTERS
20 0:16:50 26 DANNY GONZALEZ 48 M M40 20 6 BAC MASTERS
21 0:16:51 50 ALEC MEADOWS 33 M M30 21 8
22 0:16:53 74 DAVID TERRIS 51 M M50 22 1 BAC MASTERS
23 0:16:59 21 BENJAMIN FLAATA 31 M M30 23 9 TEAM RED LIZARD
24 0:17:10 11 PAUL CURRAN 35 M M30 24 10 TEAM RED LIZARD
25 0:17:10 18 NICK DUNN 28 M M20 25 8
26 0:17:18 59 KEVIN PAULK 50 M M50 26 2 BAC MASTERS
27 0:17:18 1 JOHN GOLDEN 34 M M30 27 11 TEAM RED LIZARD
28 0:17:18 69 DAN SHEIL 37 M M30 28 12 NAC
29 0:17:20 68 RICHARD SHANNON 33 M M30 29 13 NAC
30 0:17:25 36 KYLE HOLMES 22 M M20 30 9 STARK STREET ATHLETICS CLUB
31 0:17:26 66 SCOTT SCHMITTEL 43 M M40 31 7 NAC-MASTERS
32 0:17:31 52 TONY MILLER 42 M M40 32 8 BAC MASTERS
33 0:17:37 55 ANDY MOUNT 41 M M40 33 9 RUN PORTLAND
34 0:17:46 20 MATT FARLEY 42 M M40 34 10 BAC
35 0:17:48 91 TOM ANSBERRY 47 M M40 35 11 BAC
36 0:17:51 133 MATTHEW WOLPERT 34 M M30 36 14
37 0:17:54 80 TROY WALLIN 40 M M40 37 12 NAC-MASTERS
38 0:18:01 130 BRIAN AARON 38 M M30 38 15
39 0:18:06 31 PETER HEAVER 44 M M40 39 13 NAC-MASTERS
40 0:18:14 92 JOHN FOLAND 40 M M40 40 14 NAC-MASTERS
41 0:18:17 32 JAMES HILLARY 33 M M30 41 16 TEAM RED LIZARD
42 0:18:21 63 CRAIG RICE 39 M M30 42 17 RUN PORTLAND
43 0:18:30 17 ANDRIS DOZE 27 M M20 43 10 NAC
44 0:18:33 49 IAN MCCLELLAN 31 M M30 44 18 NAC
45 0:18:35 76 FRANK VAN DER WART 44 M M40 45 15 PHANOS
46 0:18:37 95 COLLEEN LITTLE 27 F F20 1 1 RUN PORTLAND 1st Overall Female
47 0:18:38 87 MARK BOYDSTON 53 M M50 46 3
48 0:18:44 72 MIKE SPRINKLE 38 M M30 47 19
49 0:18:45 27 PAUL GRONKE 40 M M40 48 16 TEAM RED LIZARD MASTERS
50 0:18:46 43 RICH KURZ 39 M M30 49 20
51 0:18:54 61 RICHARD PUNCHES 51 M M50 50 4 BAC
52 0:19:05 129 MELENDEZ LAURA 27 F F20 2 2 RUN PORTLAND 2nd Overall Female
53 0:19:12 123 GREENE KINGSLEY 37 M M30 51 21 NAC
54 0:19:14 86 LIZ MCCULLOUGH 51 F F50 3 1 BAC 3rd Overall Female; 1st Master Female
55 0:19:18 13 ED DEETS 50 M M50 52 5 NAC-MASTERS
56 0:19:19 126 FORBES SCOT 28 M M20 53 11 TEAM RED LIZARD
57 0:19:26 58 MIKAEL OLSON 27 M M20 54 12
58 0:19:45 89 LIZ ANJOS 25 F F20 4 3
59 0:19:49 83 FRANCIS KESSLER 60 M M60 55 1 BAC MASTERS
60 0:20:12 65 CHARLES RYAN 55 M M50 56 6 TEAM RED LIZARD MASTERS
61 0:20:19 73 KATHLEEN TARLOW 29 F F20 5 4 TEAM ATHENA
62 0:20:26 93 AUDREY O'BRIEN 50 F F50 6 2 BAC 2nd Master Female
63 0:20:47 5 ELIZABETH BRIM SNODGRASS 50 F F50 7 3 BAC 3rd Master Female
64 0:20:54 125 WILLIAMS DANIAL 36 M M30 57 22
65 0:20:58 37 DIANA HUEY 29 F F20 8 5
66 0:21:00 62 BECKY REDDING 46 F F40 9 1 BAC WOMENS MASTERS
67 0:21:12 14 LAURA DEVINE  28 F F20 10 6 TEAM ATHENA
68 0:21:18 56 SUSIA NEIGHBORS 51 F F50 11 4
69 0:21:27 12 DJ DEAUSTRIA 43 M M40 58 17 TEAM RED LIZARD MASTERS
70 0:21:37 71 DANIEL SLAUSON 48 M M40 59 18
71 0:21:51 67 SHANNON SEXTON 46 F F40 12 2 TEAM RED LIZARD
72 0:22:26 90 FIDEL BANNELOS 43 M M40 60 19 TEAM RED LIZARD MASTERS
73 0:22:26 77 ROBIN VESEY 57 F F50 13 5
74 0:22:58 85 KINDRA BUGS 24 F F20 14 7
75 0:23:33 88 GRACE BREWER 53 F F50 15 6
76 0:23:54 33 BECKY HILLARY 33 F F30 16 1 TEAM RED LIZARD
77 0:24:03 28 TODD GUMMER 42 M M40 61 20 ONE GUMMER
78 0:24:28 84 BRIAN HANSEN 49 M M40 62 21 TEAM RED LIZARD MASTERS
79 0:25:03 48 DEBRA MASON 43 F F40 17 3 TEAM RED LIZARD
80 0:26:13 19 KEVIN EDWARDS I 53 M M50 63 7
81 0:26:47 60 MELANIE PETERSON 32 F F30 18 2
82 0:28:41 131 BENJAMIN REDWINE 8 M M00 64 1
83 0:33:09 132 HANNA REDWINE 11 F F10 19 1

Team Results
Place Male Teams Score
1 BAC 16
2 TEAM RED LIZARD 64*
3 NAC 64*
Place Male Master Teams Score
1 BAC MASTERS 46
2 NAC-MASTERS 147
3 TEAM RED LIZARD MASTERS 222
* Team Red Lizard and NAC tied in scoring (the sum of their runner's first four places were the same), so the teams' 5th runners were used to break the tie, which put Team Red Lizard ahead of NAC.
** There were no complete womens teams.