Results of XC Race #3 of 2010 TRL XC Series
Gabriel Park. Portland, OR
October 30th 2010

[Individual Results] [Team Results]
[Back to TRL XC Website]

Email jacob@redlizardrunning.com with any questions or concerns. Please include your bib number.

Individual Results
Place Time Bib Name Age Gender AG Gen Pl AG Pl Team Notes
1 0:21:07 120 BRET SCHOOLMEESTER 26 M M20 1 1 BAC 1st Overall Male
2 0:21:51 10 KEVIN CAVE 30 M M30 2 1 NAC 2nd Overall Male
3 0:22:09 50 BRET KIMPLE 41 M M40 3 1 BAC 3rd Overall Male and 1st Master Male
4 0:22:15 49 CHAD KILIAN 30 M M30 4 2 TEAM RED LIZARD
5 0:22:26 137 CHRIS SHEAFFER 26 M M20 5 2 RUN PORTLAND
6 0:22:31 126 DUTCH YERTON 37 M M30 6 3 NAC
7 0:22:32 61 ALEC MEADOWS 33 M M30 7 4
8 0:22:35 103 ALEX DOMINGUEZ 26 M M20 8 3
9 0:22:36 53 AARON LADD 27 M M20 9 4 TEAM RED LIZARD
10 0:22:41 100 DEREK WAXMAN 38 M M30 10 5 NAC
11 0:22:49 60 ROBERT MCLAUCHLAN 19 M M10 11 1 UO RUNNING CLUB
12 0:22:51 14 COLIN CORRIGAN 21 M M20 12 5 UO RUNNING CLUB
13 0:22:56 33 JOSH GORDON 36 M M30 13 6 UO RUNNING CLUB
14 0:23:03 73 TIMOTHY PILLOW 19 M M10 14 2 UO RUNNING CLUB
15 0:23:06 124 JOE DUDMAN 46 M M40 15 2 TEAM RED LIZARD MASTERS 2nd Master Male
16 0:23:17 56 TORREY LINDBO 38 M M30 16 7 TEAM RED LIZARD
17 0:23:25 112 DAN BARTOSZ 34 M M30 17 8 TEAM RED LIZARD
18 0:23:31 136 BEN FLAATA 31 M M30 18 9 TEAM RED LIZARD
19 0:23:37 16 PAUL CURRAN 35 M M30 19 10 TEAM RED LIZARD
20 0:23:47 80 SCOTT SCHMITTEL 43 M M40 20 3 NAC 3rd Master Male
21 0:23:49 20 GABE DOEBLER 33 M M30 21 11
22 0:23:55 31 JOHN GOLDEN 35 M M30 22 12 TEAM RED LIZARD
23 0:24:00 7 ZACH BRYAN 18 M M10 23 3 UO RUNNING CLUB
24 0:24:03 141 MATTHEW WOLPERT  0 M 24 1
25 0:24:06 82 RICHARD SHANNON 33 M M30 25 13 NAC
26 0:24:11 106 JULIA WEBB 27 F F20 1 1 RUN PORTLAND 1st Overall Female
27 0:24:13 108 BILL ARONSON 38 M M30 26 14 NAC
28 0:24:17 39 PETER HEAVER 44 M M40 27 4 NAC-MASTERS
29 0:24:20 99 TROY WALLIN 40 M M40 28 5 NAC-MASTERS
30 0:24:33 83 DAN SHEIL 37 M M30 29 15 NAC
31 0:24:42 48 QUINN  KEOGH 46 M M40 30 6
32 0:24:46 94 JAKE VAN  ZANDT 18 M M10 31 4 UO RUNNING CLUB
33 0:24:49 13 JOHN CLIFFORD 48 M M40 32 7 BAC
34 0:24:58 88 IAN STUART 28 M M20 33 6
35 0:25:15 127 JOHN FOLAND 40 M M40 34 8 NAC-MASTERS
36 0:25:22 59 IAN MCCLELLAN 31 M M30 35 16 NAC
37 0:25:30 121 LEN NEIBERG 0 M 36 2 NAC-MASTERS
38 0:25:35 54 SEAN LARSON 19 M M10 37 5 UO RUNNING CLUB
39 0:25:37 64 KRISTEN MOHROR 23 F F20 2 2 UO RUNNING CLUB 2nd Overall Female
40 0:26:15 18 ED DEETS 50 M M50 38 1 NAC-MASTERS
41 0:26:19 117 MARK HALE-BROWN 42 M M40 39 9 RUN PORTLAND
42 0:26:23 116 LAURA MELENDEZ 27 F F20 3 3 RUN PORTLAND 3rd Overall Female
43 0:26:24 40 JAMES HILLARY 34 M M30 40 17 TEAM RED LIZARD
44 0:26:29 114 ALLIE GRUNER 25 F F20 4 4 RUN PORTLAND
45 0:26:35 52 RICH KURZ 39 M M30 41 18
46 0:26:38 135 KINGSLEY GREENE 0 M 42 3 NAC 1st Overall Female
47 0:26:46 70 MIKAEL OLSON 28 M M20 43 7
48 0:26:51 113 ERIN SKOURTES 29 F F20 5 5
49 0:26:55 3 SUSAN BARTH 30 F F30 6 1 RUN PORTLAND
50 0:27:21 107 JOHN HLAVACS 37 M M30 44 19 BAC
51 0:27:27 90 KATHLEEN TARLOW 29 F F20 7 6 TEAM ATHENA
52 0:27:31 22 ANDRIS DOZE 27 M M20 45 8 NAC 2nd Overall Female
53 0:27:35 118 LIZ MCCULLOUGH 51 F F50 8 1 BAC 1st Master Female
54 0:27:36 128 JOS TERVO  41 F F40 9 1 BAC 2nd Master Female
55 0:27:51 131 ANGELA LINDBO 40 F F40 10 2 TEAM RED LIZARD 3rd Master Female
56 0:27:58 104 JEFF TRAPOLD 48 M M40 46 10
57 0:28:25 130 JIM COPPA 46 M M40 47 11 NAC
58 0:28:28 143 JORGE VILLI 0 M 48 4
59 0:28:36 119 AUDREY O'BRIEN 0 F 11 5 BAC
60 0:28:52 43 JEFF HOLLISTER 52 M M50 49 2 OREGON ROAD RUNNERS CLUB
61 0:28:55 110 RACHAEL WISEMAN 31 F F30 12 2
62 0:28:57 75 BECKY REDDING 46 F F40 13 3 BAC
63 0:29:04 139 MALCOLM COSTELLO  0 M 50 6 VERTICALLY CHALLENGED 3rd Master Female
64 0:29:09 38 ALLIE HATCHER 24 F F20 14 7 UO RUNNING CLUB
65 0:29:24 105 MARIANNE FALK 28 F F20 15 8 TEAM ATHENA
66 0:29:30 19 LAURA DEVINE  29 F F20 16 9 TEAM ATHENA
67 0:30:32 129 DON MOOTE 53 M M50 51 3 SPEEDSHOT
68 0:30:33 115 MEGAN HEBBE 27 F F20 17 10 BAC
69 0:30:58 125 AMY DUROCHER 0 F 18 7
70 0:31:12 17 DJ DEAUSTRIA 43 M M40 52 12 TEAM RED LIZARD MASTERS
71 0:31:29 85 DANIEL SLAUSON 48 M M40 53 13
72 0:31:36 111 DOUG NELSON 38 M M30 54 20 NAC
73 0:31:38 45 DIANA HUEY 29 F F20 19 11
74 0:31:53 109 CHRIS CHAPMAN 39 M M30 55 21 NAC
75 0:32:21 138 KRISTEN GOUCHNAUER 0 F 20 8
76 0:32:39 41 BECKY HILLARY 34 F F30 21 3 TEAM RED LIZARD
77 0:32:57 66 SUSAN MOOTE 47 F F40 22 4
78 0:33:01 142 CRAIG BREWER  0 M 56 9
79 0:33:26 46 RENEE JACKSON 19 F F10 23 1 UO RUNNING CLUB
80 0:33:42 132 MELISSA WILLIAMS 27 F F20 24 12 TEAM RED LIZARD
81 0:34:22 28 ANDY FREZZA 37 M M30 57 22 RU NUTZ
82 0:34:39 145 GARRET SMITH 0 M 58 10
83 0:34:57 35 TODD GUMMER 42 M M40 59 14 ONE GUMMER
84 0:35:06 24 KEVIN EDWARDS I 53 M M50 60 4
85 0:35:15 134 FRANK MARTIN 59 M M50 61 5
86 0:36:17 123 JULIE JACOBSON 0 F 25 11 TEAM RED LIZARD
87 0:36:57 55 STEPHANIE LIBERMAN 25 F F20 26 13 TEAM RED LIZARD
88 0:40:14 146 TIM WINESTORFER 54 M M50 62 6
89 0:40:15 147 GEORGIA WINESTORFER 56 F F50 27 2
90 0:40:31 133 ANDREA SKUFCA 0 F 28 12 TEAM ATHENA
91 0:49:22 140 KAREN COSTELLO 0 F 29 13 VERTICALLY CHALLENGED
92 0:49:23 144 MARIANNE BRAUNSTEIN 0 F 30 14

Team Results
Place Male Teams Score
1 NAC 38
2 TEAM RED LIZARD 44
3 UO RUNNING CLUB 50
4 BAC 80
Place Male Master Teams Score
1 NAC-MASTERS 46
Place Female Teams Score
1 RUN PORTLAND 14
2 BAC 41
3 TEAM ATHENA 66
4 TEAM RED LIZARD 80